آيا مي دانيد رابطه نور و عكاسي چگونه است؟

این مطلب درباره نور و عکاسی هست درواقع اتفاقی که برای نور در برخورد با عدسی می افته را تشریح می کنه و درنتیجه این کار کمک می کنه ما مبانی فیزیک و ارتباط نور با عدسی را بهتر بفهمیم.

کلمه عکاسی به انگلیسی photography گفته ميشه که از ترکیب دو کلمه photo و Graphy به وجود اومده که ترکیب این دو کلمه را ثبت تصویر با نور يا عكاسي ميگن. ممکنه ندانید ولی نور مهم‌ترین ابزار یک عکاسه بنابراین یک عکاس خوب همیشه شرایط نوری خودش را قبل از عکاسی در نظر خواهد داشت برای همین اگر تصمیم دارید عکاس خوبی بشید حتماً نور را در اولیت قرار بدید.

تو اینترنت جستجو می‌کردم که مطلب جالبی در مورد عکاسی دیدم برای همین ترجمه‌اش کردم و گفتم تو سایت قرار بدهم تا شما دوستان عزیز هم استفاده کنید. امیدوارم موردتوجه شما قرار بگیره و حتماً نظرات و انتقادات خودتون را در جهت بالا بردن کیفیت سایت برای من ایمیل کنید یا از قسمت ارتباط با ما برای من بفرستید.

این مطلب درباره نور و عکاسی هست درواقع اتفاقی که برای نور در برخورد با عدسی می افته را تشریح می کنه و درنتیجه این کار کمک می کنه ما مبانی فیزیک و ارتباط نور با عدسی را بهتر بفهمیم.

کلمه عکاسی به انگلیسی می‌شود photography که از ترکیب دو کلمه photo و Graphy هست که ترکیب این دو کلمه به معنی ثبت تصویر با نور است. ممکنه ندانید ولی مهم‌ترین ابزار یک عکاس نور هست بنابراین یک عکاس خوب همیشه شرایط نوری خودش را قبل از عکاسی در نظر خواهد داشت برای همین اگر تصمیم دارید عکاس خوبی بشید حتماً نور را در اولیت قرار بدید.

طيف هاي نور

طیف‌های نور:

نوری که ما می‌بینیم از جمع طیف‌های الکترومغناطیسی تشکیل‌شده که رنگ قرمز در پایین‌ترین قسمت و در بالاترین قسمت رنگ بنفش قرار داره. طیف‌های نوری که از خورشید متصاعد می شه سفید به نظر می‌رسند چون از تجمع همه رنگ‌های طیف نوری هستند همان‌طور که در شکل مشاهده می‌کنید وقتی طیف‌های رنگی وارد منشور می شن از طرف دیگر باهم جمع شده و به رنگ سفید خارج می شن و بالعکس وقتی نور سفید وارد منشور می شه به طیف‌های رنگ تبدیل و از ضلع دیگه خارج می شه. جالب اینجاست که رنگ سیاه با نبودن تنها یکی از رنگ‌های طیف رنگی ایجاد می‌شود.

 

موقعی که ما عدسی را در مقابل نور قرار بدهیم می‌بینیم که عدسی به‌سادگی باعث شکست نور می شه.

 

شكست نور در برخورد با عدسي

عدسي دوربين:

عدسي موجود در لنز

یک عدسی دوربین از مواد شفاف ساخته می‌شود مثل شیشه یا پلاستیک به‌طوری‌که بتونه طیف نوری را تبدیل کنه به یک تصویر. درواقع عدسی با متمرکز کردن نور بر روی سنسور دوربین دیجیتال باعث ایجاد یک تصویر می شه.

نكته: یکی از دلایل قیمت بالای لنز‌ها هم همین استفاده از شیشه یا پلاستیک در ساخته عدسی هست بنابراین موقع خرید حتماً به این نکته دقت داشته باشید

نحوه ثبت یک تصویر:

نحوه ثبت تصوير در عدسي

اینجا دیگه مثل فیزیک هست امیدوارم یاد تون باشه. طیف نوری ابتدا وارد عدسی لنز شده و سپس شکسته شده و خارج می شه و شبیه همان تصویر به‌صورت وارونه ایجاد میشه. به خاطر فرم هندسی‌ای که عدسی داره طیف‌های نور منتشرشده از جسم پس از عبور از عدسی در طرف دیگر تشکیل می شن؛ بنابراین اگر ما یک عدسی را در مقابل نور قرار دهیم، عدسی به‌سادگی باعث شکست یا انکسار طیف می شه.

فوکوس بودن یعنی چه؟

فوکوس بودن به‌صورت ساده یعنی جلو و عقب بردن عدسی تا جایی که همه طیف‌های نوری از سوژه وارد دوربین بشه و در یک نقطه ثبت بشه که آن قسمت حس‌گر دوربین هست. درواقع در تصویر ثبت‌شده شما نقطه‌ای را می‌بینید که طیف‌های نوری ازآنجا در کنار هم قرار می‌گیرند. آن نقطه را قبلاً پلان فیلم هم می‌گفتن. در آن نقطه همه نورهایی که از سوژه می‌آید شارپ و واضح هستن که باعث ایجاد تصویر می شن.

نور مناسب:

عکاسان اغلب در مورد کیفیت نور صحبت می‌کنند (مناسب بودن و نبودن)؛ یعنی چه؟ الآن می گم یعنی اینکه نور می تونه شدید یا نور کم باشه، نور باشه یا نور نباشه، نور طبیعی یا نور فلاش باشه و یا نور از زوایای مختلف بیاد. برای شروع یادگیری هنر عکاسی بی‌شک آنچه مهم هست و می تونه به شما تو این راه کمک کنه رجوع به عکاسان و نحوه استفاده آن‌ها از نور مناسب در عکسهاشون هست. خوب اینجا یک سؤال مطرح می شه و اون اینه که پس چه نوری مناسب هست؟ درواقع یک جواب خیلی مناسب و قطعی وجود نداره چون درک این مطلب تجربی هست. نور مناسب فقط زمانی درست هست که تمام نیازهای یک عکاس مثل کیفیت، رنگ و زاویه نور را تأمین کنه.

برای عکاسان طبیعت بهترین زمان چه زمانی هست؟

معمولاً اوایل عصر که این در مورد زمان‌بندی برای بهترین نور هست؛ اما درواقع طلایی‌ترین زمان ساعتی بین غروب خورشید و شب زمانی هست که نور پراکنده، نرم و رنگ‌هایی که می تونه رؤیایی باشه دیده میشه اما اگر شما نیت دیگری از عکاسی از طبیعت دارین بنابراین متفاوت خواهد بود که مثلاً نیاز شما به نور شدید روز هست یا سوژه‌های متحرک دارید، می‌خواهید تصاویر تخت یا با عمق بگیرید و…

انواع نور:

در حالت کلی سه تیپ نور مورداستفاده در عکاسی وجود داره:

  • نور طبیعی
  • نور فلاش (بدون دوربین)
  • نور استودیو

کیفیت نور:

موقعی که عکاسان در مورد کیفیت نور صحبت می کنن، منظور همان شدت و قدرت نور هست.

  • نرمی
  • شدت نور
  • مستقیم بودن نور
  • غیرمستقیم بودن نور

رابطه زاویه نور:

زاویه نور به‌طور مستقیم با نوردهی شما ارتباط داره

اينكه نور از روبرو باشه يا نور از پشت سر

نور از کنار باشه يا نور منعکس شده

پراکندگی نور

نور شب (تاریک روشن)

1748بازدید

ارسال دیدگاه